Printer Friendly Version Посета амбасадора Грбића граду Гвангђу @ 9 April 2024 08:53 AM

Амбасадор Р. Србије у Р. Кореји Немања Грбића посетио је град Гвангђу на југу земље, са циљем идентификовања потенцијала за јачање сарадње на локалном нивоу. Током посете су реализовани састанци са градоначелником Канг Ги-ђонгом, председником Гванђу института за науку и технологију (GIST) Лим Ки-ћулом и председником Универзитета Ђонам Ђонг Сунг-теком.

У оквиру састанка са градоначелником, разговарано је о општим потенцијалима за јачање политичке, економске, културне, образовне и научне сарадње са овим градом, имајући у виду да је Гвангђу најважнији град у овом делу земље. Као нарочито занимљиве области сарадње издвојене су аутомобилска индустрија и ИКТ, будући да је у овом граду смештена највећа фабрика домаћег аутомобилског гиганта „Kia Motors“, као и да је у изградњи државни дата центар заснован на технологији вештачке интелигенције. Ове области обострано су идентификоване и као тачка-повезница потенцијалне сарадње са Крагујевцем, будући да је су градови, у том контексту, сличног профила. Градоначелник Канг показао је велико интересовање за повезивањем са Крагујевцем, што би био први град у Европи са којим имају такву врсту односа. Амбасадор Грбић представио је опште црте билатералне сарадње, уз истицање актуелности у истој. Такође је говорио о текућим развојним пројектима у нашој земљи, посебно у домену инфраструктуре и развоја високих технологија, уз упућивање позива граду Гвангђу да узме учешће на предстојећем ЕXPO 2027 у оквиру корејског павиљона.

Током састанка са председником GIST и руководством овог престижног института и универзитетске установе, саговорници су представили институцију указавши да је основана пре 30 година од стране државе, као универзитет усредсређен на истраживање и развој у доменима науке и технологије, који треба да допринесе развоју на националном нивоу. Након 1995. године покренути су дипломски и докторски програми, а GIST је данас фокусиран на области оптике, фотонике, физике, електротехнике, рачунарства, биотехнологија и вештачке интелигенције. Има око 2.000 студената и спада у првих пет универзитета у свету по броју цитата по члану образовне установе, а 2015. године заузео је 2. место у свету на ранг листи KS World University Rankings, по овом критеријуму. Разговарано је о могућностима за повезивање GIST са Институтом за вештачку интелигенцију или Центром за четврту индустријску револуцију у нашој земљи.

На састанку са председником Универзитета Ђонам, централна тема била је разматрање могућности за успостављање међууниверзитетске сарадње и размене са неким од универзитета у Р. Србији. Ђонам је један од десет најбољих државних универзитета у Р. Кореји, основан 1952. године, који данас похађа око 30.000 студената, на 19 факултета и укупно пет кампуса. Универзитет је отворен за успостављање сарадње са универзитетима широм света, па је обострано истакнуто да би требало идентификовати универзитет у Србији погодан за овај вид сарадње и повезивања. Разговарано је о потенцијалним облицима сарадње када је реч о размени студената, професора, као и заједничким истраживачким пројектима.